Ülkemizde station otomobiller bir zamanlar oldukça modaydı. Bunda en önemli modeller ise Renault Toros ve Kartal’dı. Ancak bu moda giderek öldü ve yerini gereksiz, işlevsiz sedan otomobillere bıraktı. Mercedes ise ülkemizde halen station otomobil sevenlerin varlığını öne çıkartmak için ülkemize C Serisi Estate’i getirdi. Bizler de bu güzel station otomobilin C200d versiyonunu test ettik.

Avrupaya çıkan herkesin ilk dikkatini çeken station otomobillerin fazlalığıdır. Özellikle aileler için oldukça mantıklı bir tercih olan station otomobiller ülkemizde ne yazık ki çok fazla satılmıyor. Nedeni ise gerçekten belli değil. Tüm dünyada azalan hatta neredeyse yok olan sedan otomobiller ülkemizde halen fazlasıyla seviliyor. Ancak markaların station otomobillerinin sedanlardan çok daha güzel olduğunu söylemek zorundayım. Aileler için işlevsiz olan, daha küçük bagaj hacmi sunan bir otomobili neden tercih edesiniz ki?

Bu sorunun cevabını vermek gerçekten zor. Mercedes ise bizim gibi müşterilerinin de artık station modellere geçmenin zamanının geldiğini göstermek istiyor olacak ki, ülkemize binlerce C Serisi Estate getirmiş. Bunlardan birini hatta belki de en güzelini bizler test ettik.

C Serisi’nin makyaj sonrasındaki değişiklikleri size çok küçük gelebilir ancak 1000’den fazla parçanın değiştiği otomobilde alt yapıdan tutun da vida yerlerine kadar değişiklik yapılmış. Bundan çok fazla bahsetmeyeceğim çünkü C Serisi makyajlanalı yaklaşık 4 yıl oldu. Bu değişimin en belirgin olanı ise yeni farlar. Ben size farlardan tasarımdan bahsetmeden neden bir C Serisi Estate almanız gerektiğini açıklayacağım.

Mercedes her modelin yeni versiyonu çıkmadan önce ülkemizde bolca Estate model satışa sunar. Şimdi satın almak istediğiniz C Serisi için de bunlar geçerli. Yepyeni bir C Serisi ülkemize gelmeden önce Avrupa’da satılmayan ya da çok daha uygun fiyata satılan C Serilerini gerçekten uygun fiyata Türk tüketici ile buluşturmak burada yapılan. Bu sizin için bir kayıp mı? Kesinlikle hayır. Hatta büyük bir şans. Ülkemizde normal zamanda sipariş ile getirtebileceğiniz donanımda, renk kombinasyonlarında olan araçlar hazır bir halde bulunuyor. Sıra bile beklemiyorsunuz. Faturanız kesildiğinde 1 gün içerisinde araç teslimi yapılabiliyor.

Peki sedan yerine neden station bir C serisi alasınız ki?

Cevap çok basit. 4 kişilik bir aileyseniz C Sedan’ın bagajına sığmakta oldukça zorlanabilirsiniz. Ancak Estate versiyonda bu sorun olmuyor. Peki 3 kişilik bir ailesiniz ve köpeğiniz var. Köpeğinizi yanınıza almak istemediniz. Bunda yine bir çözüm var. Sedan bir otomobilin bagajında köpeğinizi taşıyamazsınız. Nedeni ise çok basit, hem basık hem de karanlık bir ortamda köpeğiniz strese girecektir. Ancak sizden ayrı olup aynı zamanda birlikte olabileceği bir alan C Estate’de mümkün. Çünkü bu otomobilde yolcu bölümü ile bagajı bir file yardımı ile ayırabiliyorsunuz. Köpeğiniz hem sizinle hem de sizden ayrı kalabiliyor.

Sürüş olarak değişiklik olacaktır dediğinizi duyuyorum. Ancak bu da mümkün değil. Çünkü C Serisi Estate arkada biraz daha yumuşak süspansiyon sunuyor hem de AMG donanım paketi olmasına rağmen. Aracın arkasındaki yüksekliğin getirdiği merkez kaç etkisini ve yumuşayan süspansiyonların etkisini ise sedan C Serisi’nden eğer bizim gibi çok fazla otomobil kullanan, eğitimler alan biri değilseniz hissetmeyeceksiniz bile.

Peki kullandığımız C200d’nin güzel olduğunu söylemiştik. Bunun güzelliği nereden geliyor? En başta fotoğraflarda da gördüğünüz gibi designo seçenekli sümbül kırmızısı. Bir station otomobile yakışabilecek en güzel renklerden biri olabilir. Bunun bir de AMG paket donanımları ile birleştirdiğinizde gerçekten çok naif görünen bir Mercedes C Estate’e sahip oluyorsunuz.

İç mekanda ise C Sedan’dan hiç bir farklılık yok. Bu aracın bagajı çok daha büyük bir C Serisi olduğunu unutmayın.

Station verimliliği düşürür diyorlar?

Station otomobiller sedan versiyonlardan daha ağırdır. Bu tabi ki de yakıt tüketimini etkiler. Ancak test aracımız olan C200d, Mercedes’in yeni geliştirdiği 1.6 litrelik 160 beygir güç ve 360 Nm tork üreten motora sahip. Yani bilindik bir çok dizel motordan verimli ve sorunsuz bir motor. Hal böyle olunca 40-50 kg’lık ağırlık bu motorun fazladan yakıt tüketmesine neden olmuyor. Hatta aracın aerodinamisindeki ufak bir iyileşme sayesinde uzun yolda sedan versiyondan daha az yakıt tüketebiliyorsunuz. Fabrika verilerine göre 5.1 litrelik ortalama tüketime sahip olan C200d, bizim testimiz sonunda ise 5.4 litrelik karma tüketime sahip oldu. Yapmış olduğumuz 600 km’lik yolun sonunda halen yarım depo yani yaklaşık olarak 33 litre mazotumuzun kaldığını da söylemiş olayım. Bu da demek oluyor ki C200d’nin 66 litrelik deposu ile yaklaşık olarak 1200 km’den fazla yol yapabiliyorsunuz.

Eğer 3-4 kişilik bir aileyseniz ve uzun yolculuklarda gerçekten rahat etmek istiyorsanız C200d Estate tam size göre bir otomobil.

C Serisi Estate’in fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir