Pick-up yani kamyonet segmenti o kadar hızlı gelişti ki günümüz otomobillerinden asla farkı kalmamaya başladı. Bizlerde Amerika’nın en çok Pick-up satan markası Ford’un ülkemizdeki en büyük Pick-up’ı olan Ford Ranger’ı en üst donanım seviyesiyle test ettik.

Otomotiv segmentinde teknoloji inanılmaz hızlı bir şekilde değişmiyor. Hatta geçmişteki konfor ögeleri kendini dijital dünyanın konfor ögeleri ile değiştiriyor ve daha kalitesiz ancak daha teknolojik otomobiller ortaya çıkıyor. Ancak bazı segmentler ise konfor ögelerinde inanılmaz değişime uğruyor. Özellikle ticari araç segmenti hem hafif ticari hem de ağır ticariler ile geçmişteki otomobillerin konforunu teknoloji ile tamamen birleştiriyor ve mükemmel uyumu bir araya getiriyor. Pick-up segmenti de bundan nasibini alanlar arasında. Ford’un Amerika pazarındaki en çok pick-up satan marka olduğunu bilmeyen yoktur. Hatta Ford F150 modeli, Amerika’nın en çok satan otomobili ünvanına sahip.

Böyle bir markanın da otomobillere en yakın ve konforlu Pick-up’ı üretmesi hiç de zor değil. Geçtiğimiz yıl makyajlanarak yeni motor ailesine kavuşan Ford Ranger, artık çok özel bir donanıma da sahip oldu. Umarım yakın zamanda onu da test etme şansına ulaşacağız. Ranger Raptor gibi kırılmaz, arazi için yaratılmış bir modele sahip olan Ranger ailesinin en yüksek donanım seviyesine sahip olan Ranger Wildtrak donanımı ise bu sefer bizim test konuğumuz oldu.

Ford Ranger’ın tasarımında çok büyük bir değişiklik gerçekleşmedi. Değişimi fark etmek için ya uzun süredir bir Ranger kullanıyor olmanız gerekiyor ya da bu otomobillerle çok fazla ilgileniyor olmalısınız. Bu değişimin dikkat çeken tek detayı ise eskiden halojen olan gündüz farlarının artık LED olması ve güncel otomobiller gibi görünmesi. Onun dışında değişen tampon ve ızgara tasarımı ise neredeyse hiç fark edilmiyor. Bunun nedeni ise zaten oldukça iyi olan Ford Ranger’ın tasarımını basit değişiklikler ile güncellemek. Ön tasarım dışında en ufak bir değişikliğe sahip olmayan Ranger Wildtrak, iç tasarımda da hiç bir değişiklik sunmuyor.

Oldukça konforlu olan koltukları, sınıfının en iyileri arasında yer alan diz mesafesi ile dikkat çeken Ranger, sınıfının en uzun aks mesafesine sahip olduğu için ülkemizde ufak bir dezavantaja sahip. 2 cm fark nedeniyle İstanbul’da 1. köprüden geçemeyen Ranger, iç mekanda bu aks mesafesinin farkını yansıtıyor. İç mekanda aynı zaman da lüksü de sunmayı başaran otomobil, deri kaplama olan torpidosu, SYNC 3 multimedya sistemi ve yarı dijital kadranları ile teknolojiyi de içerisinde sunmayı başarıyor. Yeni motor ve şanzıman ile birlikte gelen çevirmeli vites sisteminin bu otomobilde kullanılmamış olması oldukça iyi. Çünkü hızlı tepki verilmesi gereken noktalarda gecikmeli kalan ve kullanımı zor olan çevirmeli sistem sizi fazlasıyla yorabiliyor.

Direksiyona geçtiğimizde Ranger Wildtrak’in eski neslinde 5 silindirli olan 3.2 litrelik motorun sesini artık duymak neredeyse imkansız. Çünkü yeni gelen 4 silindirli 2.0 litrelik EcoBlue motor, aracın artan yalıtımı ile birlikte iç mekana çok az derecede motor sesi almasına neden oluyor. Bu sessizlikle birlikte yola çıktığınızda değişen tek şeyin motor ve şanzıman olmadığını fark ediyorsunuz. Artık daha sessiz ve daha konforlu çalışan süspansiyon sistemi, direksiyonun daha yumuşak olması gibi detaylar aracın konfor seviyesini oldukça yukarılara taşımış. 2.0 litrelik motorun 10 ileri şanzıman ile olan birlikteliği ise mükemmel olmuş.

Sessiz çalışmanın yanında sarsıntısız ve hızlı sayılabilecek vites geçişlerine sahip olan Ranger, Wildtrak donanımında 170 beygir yerine 213 beygir gücüne sahip oluyor. Bu güç artışıyla birlikte 420 Nm olan tork değeri de 500 Nm’ye artıyor. Bu güç değerlerindeki artışın diğer güzel tarafı ise ne yazık ki yok. Güç artışındaki tek neden aracın ağırlığının artmış olması. Ancak motorun değişimi yakıt tüketimi değerlerini ve ülkemizde saçma olan vergi sisteminin size verdiği maliyeti oldukça düşürmüş olması büyük bir avantaj. Fabrika verilerine göre ortalama 7,8 litre tüketen Ranger Wildtrak, bizim testimiz sonucunda da 8,4 litre tüketim değerine imza attı. Bu şaşırtıcı değeri eski motorda görmek neredeyse imkansızdı.

Eğer bir pick-up satın alarak hem işlerinizi halletmek, hem araziye girmek, hem de gündelik otomobiliniz olarak kullanmak istiyorsanız, Ford Ranger Wildtrak sizin işlerinizi de arazi ihtiyacınızı da çok kolay bir şekilde karşılayacaktır. Bizce Ranger Wildtrak’i kesinlikle tercih etmelisiniz.

Ford Ranger Wildtrak fiyat listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir