Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen Bakım Konferansı’nda, “Kestirimci Bakım ve Dijital Dönüşüm”  konusu mercek altına alındı. Üretimde sürekliliğin öneminin altını çizmek ve mesleki anlamda gelişmeyi sağlamak amacıyla düzenlenen Türkiye’nin tek sektörel Bakım Konferansı pandemi nedeniyle online ortamda gerçekleşti. Konularında uzman 10 konuşmacının yer aldığı kapsamlı konferans, sektör takipçileri ve ilgililerin sormuş oldukları sorularla daha da zenginleşti. Konuşmacılar; kestirimci bakımın geleceği, yapay zeka örnekleri, dijitalleştirilmiş ürün geliştirme süreçlerinin geleceği, akıllı ve izlenebilir bir üretim tesisi için titreşim verisinin işlenmesi ve enerji verimliliği teşvikleri gibi konu başlıklarıyla bilgiler paylaştı.

Türkiye’de 470’i aşkın üyesi ile Türk otomotiv tedarik sanayinin tek temsilcisi olan Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) 7. Bakım Konferansı’nda Kestirimci Bakım ve Dijital Dönüşüm konusunu ele aldı. Bakımın önemini vurgulamak ve mesleki anlamda gelişmeyi sağlamak amacıyla gelenekselleşen Türkiye’nin tek sektörel Bakım Konferansı pandemi nedeniyle online ortamda gerçekleşti. 10 sektör profesyonelinin konuşmacı olarak yer aldığı etkinlik, online ortamda takip eden sektör mensuplarının ve ilgililerin sordukları sorularla zenginleşerek sektöre ışık tuttu. Konferansın altın sponsoru ABB şirketi olurken, gümüş sponsorluk Omron ve bronz sponsorluk ise Tezmaksan tarafından üstlenildi.

Bakımda yetkinlik dijital dönüşümle sağlanacak

TAYSAD Genel Sekreter Vekili Sevgi Özçelik, moderatör olarak yer aldığı konferansta dijital dönüşüm uygulamalarının önemine değinerek, “Üretim ve lojistik süreçlerinde hız ve esnekliğin bu kadar önem kazandığı bir dönemde, olası bir arıza nedeniyle makinelerin durması hiç karşılaşmak istemediğimiz bir durum. Zira makinenin durması demek kaybedilen zaman ve maliyet demek. Bu açıdan bakım bölümü çalışanlarının üretim sürekliliğinde kritik bir öneme sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. İşletmelerimizdeki dijital dönüşüm uygulamaları yaygınlaştıkça sahada bu çalışmaları gerçekleştirecek bakım ekiplerinin yetkinliğinin de artması gerekecektir” ifadelerini kullandı. Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren TAYSAD Başkan Yardımcısı Berke Ercan ise konferansa destek olan sponsorlara, TAYSAD bakım çalışma grubuna, TAYSAD profesyonel ekibine ve konferans konuşmacılarına teşekkür etmesinin ardından, “Dijital dönüşüm konusu günümüzde oldukça önemli. Sahada yaptığımız aktiviteleri genellikle bakım üretim ve proses mühendisliği bilgi teknolojileri ekiplerimizle beraber yürütüyoruz. Bugün paylaşılanlar bu çalışmalara yararlı olacak ve ışık tutacaktır. Umuyorum ki sekizinci bakım konferansımızı fiziksel bir ortamda yüz yüze tekrar gerçekleştirme şansına kavuşuruz” şeklinde konuştu. 

Kestirimci bakım tasarruf ettiriyor

Konferansın konuşmacıları arasında yer alan Premium Eğitim ve Danışmanlık Kurucu Ortağı Cenk Çukacı kestirimci bakımın tanımına değinerek, “Bakım faaliyetleri planlı ve plansız bakım olarak ikiye ayrılır. Plansız bakım faaliyetleri habersiz olarak ortaya çıkan durumlardır. Planlı bakım faaliyetleri ise arızi bakım, önleyici bakım, düzeltici bakım ve bakım önleme şeklinde 4 ana gruptan oluşur. Buradaki arızi bakım plansız bakımdan farklı olarak bilerek ve isteyerek arızalanmasına müsaade etiğimiz ve arızalandıktan sonra müdahale etmeyi tercih ettiğimiz bakım tipi olarak karşımıza çıkıyor. Önleyici bakım tarafında ise zaman bazlı bakım ve kestirimci bakım konusu vardır” açıklamalarında bulundu. Genel olarak 1 kilowatt kurulu motor gücü için arızi ve önleyici bakım yaklaşımlarıyla bakım maliyetlerini karşılaştıran bir makaleyi örnek veren Çukacı, “Arızi bakım maliyetinin yaklaşık kilowatt başına yaklaşık 24 dolar, önleyici bakım maliyetinin de 15 dolar mertebesinde olduğunu görüyoruz. Buradaki önemli noktalardan bir tanesi çoğu işletme, önleyici bakımın maliyetini çok önemsemez veya önleyici bakımın maliyetinin olduğunu düşünmeyebilir. Önleyici bakımın ciddi bir maliyeti vardır ancak arızi bakımın maliyeti daha fazladır. Bu verilere göre etkin bir önleyici bakım uygularsak, kilowatt başına yılda 9 dolar tasarruf ederiz. 10 bin kilowatt kurulu motor gücüne sahip bir işletme için bu yıllık 90 bin dolarlık bir bakım gideri avantajı anlamına gelir” ifadelerini kullandı. 

Konferansın diğer konuşmacıları; kestirimci bakımda yapay zeka uygulamaları, dijitalleştirilmiş ürün geliştirme sürecinin geleceği, akıllı ve izlenebilir bir üretim tesisi için titreşim verisinin işlenmesi, enerji verimliliği teşvikleri gibi konu başlıklarında sunumlar gerçekleştirdi. Ayrıca ana sanayiden Ford, tedarik sanayiden ise Toyotetsu, Maxion Wheels ve Cavo Otomotiv kestirimci bakım ve dijital dönüşüm alanında iyi uygulamalarını aktardı.

TAYSAD 7. Bakım Konferansı’nın  konuşmacıları arasında Omron Otomasyon Sistemleri Ürün Pazarlama Müdürü Hüseyin Memiş, Senkronize Mühendislik Kurucu Ortağı Dr. Ş. Doruk Merdol, Fraunhofer IAO İleri Sistem Mühendisliği Bölüm Başkanı Mehmet Kürümlüoğlu, Ford Otosan Merkezi Bakım ve İnşaat Tevsi Müdürü Tahsin Fırıncı, Toyotetsu Kıdemli Makine Bakım Müdürü Ali Kahraman, Maxion Wheels Bakım Müdürü Murat Oba, Cavo Bakım ve Otomasyon Müdürü Hasan Mecit, VAT Enerji Satış Müdürü Gökay Çomoğlu ve Digiterra Teknoloji A.Ş. İş Geliştirme Yöneticisi Ersin Deniz Salman yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir