Türkiye’nin en yaygın ağa sahip lider oto bakım, mekanik ve onarım markası Auto King, sektörde bir yeniliğe imza atarak, kadın ustalar dönemini başlattı.

Kadın istihdamına ve kadınların sektördeki işgücünün artmasına her zaman öncelik veren Türkiye’nin lider oto bakım, mekanik ve onarım markası Auto King, hem Auto King Akademi hem de ‘Kadın Ustalar’ projesi ile bu konuya etkin bir şekilde katkı sağlıyor.     

Bugün franchise’lar haricinde, 2’si stajyer olmak üzere toplam 58 kadını istihdam eden Auto King, bugüne dek okul projesi kapsamında, ikisi mekanik bölümünde olmak üzere toplam 5 kadın stajyer ile çalıştı.

e

Oto bakım, onarım ve mekanik bakım alanında nitelikli eleman yetiştirmeyi amaçlayan ve 2021 yılında ‘Kadın Ustalar’ projesini başlatan Auto King, pilot proje kapsamında yetişen Yasemin Türk’ü 6 aydır istihdam ediyor.

Kadınların hayatın her alanında olduğu gibi, otomotiv sektöründe de son derece başarılı olacaklarına inandığını söyleyen Auto King Genel Müdürü Barbaros Özkök, “Yasemin Hanım son derece çalışkan bir arkadaşımız ve işini gerçekten severek yapıyor. Kendisi sayesinde daha net gördük ki; zihnimizdeki kalıplar dışında, kadınların bu mesleği yapmasına engel olacak başka bir sebep yok” dedi.

‘Araba en büyük hayalimdi’

3 aylık bir eğitimin ardından, 6 aydır Auto King’in Kartal şubesinde çalışan Yasemin Türk, daha önce de bu işi yaptığını söyleyerek, bu mesleğe nasıl karar verdiği şöyle anlattı: “Arabaların sinyal kollarının içindeki PCV’lerin kesiminden sorumluydum. Araba bana hep cazip gelen bir şeydi, en büyük hayalimdi aslında. Arabaları biraz da sevdiğim için bu işi yapmaya karar verdim. Sadece erkeklerin olduğu bir iş ortamında çalışmak zor; ama belli bir zaman sonra alışıyorsun, işini de sevince daha kolay oluyor. İyi yönleri de var, kötü yönleri de var, her iş gibi. Benim için en iyi yönü sevdiğim işi yapmam, arabaların içinde olmak. Zor yönü de sadece erkek işi gibi ve dışarıdan bakınca tuhaf görünmesi. Yadırgayanlar çok oldu, destek olanlar da oldu, ama daha çok ‘Senin başka işin mi yok, kadınların yapacağı başka işler varken neden bu işi yapıyorsun? Onca erkeğin içinde çalışıyorsun? Bu işi yürütemeyeceksin, yapamayacaksın’ şeklinde çok tepki aldım.”

‘Kadınlar kendi mutlu olduğu işi yapmalı’

Mesleklerin cinsiyetlere göre sınıflandırılmasını doğru bulmadığını dile getiren kadın usta Yasemin Türk, kadınların çevreyi değil, kendi mutlu olduğu işi yapmayı önemsemesini tavsiye etti. Kadınların el ve göz hassasiyetinin erkeklere göre biraz daha iyi olduğunu belirten Yasemin Türk, kendisini hem yadırgayanların hem de tebrik edenlerin olduğunu ve tebrik edildiğinde ruhunun okşandığını ifade etti.

Sıfırdan bir araç geldiği zaman neler yaptığını anlatan Türk, “Arabayı temizleyip problemin nerede olduğunu tespit ettikten sonra, diyelim ki arka çamurluğunda bir hasar varsa, önce zımparasını atıyorum. Sonra macun çekiyorum ve tekrar zımparaladıktan sonra ince astar geçiyorum, ardından astar zımparası yaptıktan sonra boyaya teslim edebiliyorum” diye konuştu.  

‘Kadınlar kimseye mahkûm olmadan yaşamayı hak ediyor’

Auto King’in ilk kadın ustası Yasemin Türk, tüm kadınlara şu mesajı verdi: “Bence kadınlar öncelikle kendine güvenmeli. Her işte olduğu gibi, erkek egemen işlerde de özgüven çok önemli kadınlar için. İnsanın en büyük destekçisi her zaman kendisidir, kendi mantığı ve zihnidir. Çevremizdekilerin söylediklerinin hiçbir önemi olduğunu düşünmüyorum, her kadın kendi ayakları üzerinde durabilmeyi ve kimseye mahkûm olmadan yaşamayı hak ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir