Dünyanın en büyük otomotiv gruplarından Stellantis, bünyesindeki markaların elektrikli araç ürün yelpazelerine yönelik yaptığı yeni yatırımlarla adından söz ettiriyor. Stellantis son olarak katı hal batarya teknolojileri üzerine çalışan Factorial Energy şirketi ile stratejik bir iş birliğine imza attı. Anlaşma, Factorial’in yüksek voltajlı katı hal (solid-state) batarya teknolojisinin geliştirilmesini kapsıyor. Elektrikli araçların sürüş menzilini daha da uzatacak olan bu teknoloji, aynı zamanda maliyetlerin düşürülmesine de olanak tanıyor.

Stellantis N.V. (NYSE / MTA / Euronext Paris: STLA), batarya teknolojileri konusunda faaliyet gösteren Factorial Energy (Factorial) ile olan yeni iş ortaklığını ve stratejik yatırımını duyurdu. Bu kapsamda Factorial’ın yüksek voltajlı katı hal batarya teknolojisini daha da geliştirmek için şirketle ortak bir geliştirme anlaşması imzalayan Stellantis, bünyesindeki elektrikli araçları menzil ve hız konularında daha da ileriye taşımayı hedefliyor. İlk olarak geçtiğimiz Temmuz ayında düzenlediği EV (Elektrikli Araçlar) programında 2026 yılına kadar ilk katı hal batarya teknolojisini sunma hedefini açıklayan Stellantis, bu anlaşmayla ilk somut adımlarını da yansıtmış oldu.

Elektrikli araçların menzilini uzatıyor!

Factorial Energy şirketi elektrikli araçların geniş kitleler tarafından benimsenmesini engelleyen menzil ve güvenlikten kaynaklı sorunları, çığır açan katı hal teknolojisi ile çözüyor. Şirketin bu konudaki teknolojisi, FEST™ (Factorial Elektrolit Sistem Teknolojisi) çözümüne dayanıyor. Çözüm; yüksek voltajlı ve yüksek kapasiteli elektrotlarla, güvenli ve güvenilir hücre performansı sağlıyor. Oda sıcaklığında performans gösteren 40Ah hücrelerle ölçeklenen tescilli bir katı elektrolit malzemeden yararlanıyor. FEST™ geleneksel lityum iyon teknolojisinden daha güvenli olup, sürüş menzilini de uzatıyor. Ayrıca mevcut lityum iyon batarya üretim altyapısına kolay entegre olacak uyumluluğu barındırıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Stellantis CEO’su Carlos Tavares, “Factorial ve diğer bilinen batarya ortaklarımıza yaptığımız yatırımlar, elektrikli araç portföyümüz için en ileri teknolojiyi sağlamak için gereken hızı ve çevikliği sağlıyor. Bunun gibi girişimler, katı hal teknolojisini daha kısa sürede ve daha uygun maliyetle pazara sağlayacaktır” şeklinde konuştu. Factorial Energy Kurucu Ortağı ve CEO’su Siyu Huang ise, “Dünyanın en ikonik otomobil markalarından bazılarına sahip olan, önde gelen küresel mobilite sağlayıcılarından Stellantis ile ortaklık anlaşmasına imza atmak bizim için büyük bir onur. Temiz, verimli ve güvenli katı hal batarya teknolojimizin kitlesel pazarlarda benimsenmesini sağlamak bizim için inanılmaz bir fırsat” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir