Gençler bir otomobilde neler ister diye düşündüğümüzde aslında çok fazla kriter bir araya geliyor. Bazıları konfor, bazıları güvenlik, bazıları tasarımı daha ön planda tutar. Bunların hepsinin bir arada olduğu otomobil sayısı ise oldukça az. Ancak Mercedes tüm isteklerinizi bir araya getiren bir otomobil yapmayı başarmış. Bunun ismi de CLA 200 4Matic.

Otomobil markaları önceden belirli gruplara hitap ederlerdi. Ancak günümüzdeki değişkenlerin artması neticesinde artık daha geniş kitlelere hitap etmeye başladı. Bunu ise farklı modeller ile göstermeye çalışıyorlar. Mercedes’te önceden orta ve üst yaş grubuna hitap eden otomobiller üretiyordu. Günümüzde ise bu durum tamamen değişti ve Mercedes’in artık gençlere hitap eden modelleri de bulunuyor. Bunlardan en dikkat çekeni ise CLA.

CLA, piyasaya çıktığı ilk dönemlerde oldukça rağbet görmüş ve çok da sevilmişti. Ancak ülkemiz için bir sorunu vardı. AMG donanımını aldığınızda yarış otomobilinden hallice olan süspansiyonlar Türkiye yollarına hiç uygun değildi. Bu nedenle de kullananların ağzından çıkan tek bir söz vardı, çok güzel otomobil ancak çok rahatsız. İşte Mercedes bu durumu CLA’yı makyajladığında değiştirdi. Bu makyajla birlikte AMG donanımında daha konforlu süspansiyonlar bulunuyordu ve aracın teknolojik detayları da arttırılmıştı. Ancak bu nesilde her şey daha da değişmiş. Mercedes-Benz CLA’yı hiç bir modeline benzemeyen haline çevirmiş.

Tüm model gamından tamamen farklı bir dış tasarıma sahip olan CLA’nın ön tasarımı sert ancak yuvarlak çizgilerle birleştirilmiş. Yan tasarımında coupe formuna sahip olan CLA, arka tasarımda da küçük görünen bagaj kapağı ile 4 kapılı yapıyı tam bir coupe otomobile çeviriyor. Bagajın altındaki 460 litrelik hacim ise coupe bir otomobilden beklenenin çok üstünde.

Çerçevesiz kapıları ile de coupe formu destekleyen CLA’nın arka koltuklarına geçtiğimizde yatık bir koltuk yapısı bizi karşılıyor. Bu koltuk tasarımı sayesinde spor otomobil kavramını arka koltuklarda da yansıtıyor. Ancak alçalan tavan yüzünden arka koltuklarda uzun boylular rahat edemez. Aracın cam tavanının da baş mesafesinden biraz çaldığını söyleyebiliriz. Ancak ön koltuklarda böyle bir problem bulunmuyor. Ön koltukların yarış otomobillerinde olduğu gibi tek parça olması da konforlu bir yolculuk yapmanızı alışana kadar engelliyor. Ancak alıştığınızda koltukların yapısının çok güzel olduğunu fark ediyorsunuz.

Solda elektrikli ve hafızalı koltuklara sahip olan CLA, AMG donanımında bunu standart olarak sunuyor. Test aracımızda kadran ve multimedya sistemi ise Mercedes’in yeni tasarım detayının bir ögesi. Küçük sınıf Mercedes’lerde bulunan bu iç mekanın hem kaliteli yapıya sahip olduğunu hem de güzel göründüğünü söylemek gerek.

Test aracımızda opsiyon olarak yer alan 10,25 inçlik dokunmatik multimedya ekranı ve 10,25 inçlik dijital kadran ise aracın teknolojisi hakkında bize çok güzel bilgi veriyor. Bu iki donanımın birbiri ile çok güzel birleştirildiğini ise söylemek gerek.

Multimedya ekranı oldukça hızlı ve en pahalı Mercedes modellerinden farksız bir kaliteye sahip. Dokunmatik olarak kontrol edebildiğiniz bu ekran aynı zamanda orta konsolda bulunan touchpad yardımı ile de kontrol edilebiliyor.

CLA’yı incelememizin en büyük nedeni ise yeni çekiş sistemi. 2. neslinin satışa çıktığı ilk günden beri 1.33 litrelik turbo beslemeli motora sahip olan CLA, artık çok iyi bir çekiş sistemi ile satın alınabiliyor. 4Matic isimli Mercedes’in dört çeker sistemine sahip olan CLA, bu motor ile zorlanıyor mu biz de bunu test etme fırsatı yakaladık.

1.3 litrelik küçük hacimli motor, 163 beygir güç ve 250 Nm tork üretiyor. Motorun bu yüksek güçleri elde etmesi ise sürüşte ufak bir boşluk yaratabiliyor. Bu da aracın alt devirlerde biraz güçsüz hissettirmesi. Ancak 3 bin devir üstüne çıktığınızda bu motor, CLA’yı bir spor otomobil edasıyla hızlandırmayı başarıyor. 4Matic sisteminin getirdiği ağırlık nedeniyle 0-100 km/s hızlanması biraz uzayan CLA, 8,7 sn’de 100 km/s hıza çıkıyor. Mercedes’lerde görmeye alışkın olmadığımız 8G-DCT, çift kavramalı şanzımana sahip olan CLA, hızlı vites düşüşlerine sahip olsa da otomatik modda bazen gaza geç tepki verebiliyor.

Bunun dışında tamamen konforlu olan motor, yüksek devirlerde içeriye sesini biraz fazla sansıtıyor. Ancak bu durum gerçekten rahatsız edici derecede değil. Toplamda 700 km yapmış olduğumuz CLA’da ortalama yakıt tüketimimiz 4Matic sistemine rağmen cep yakacak derecede değildi. Ancak şehir içinde tüketimin biraz arttığını söylemek gerek. Ortala olarak 7,5 litre/100 km’lik tüketime sahip olan CLA, fabrika verilerinde bunu 6,2 litre/100 km olarak açıklamış. Ancak İstanbul gibi bir yerde yaşamıyorsanız bizim tüketimimizi daha düşük seviyelere çekmeniz olası.

4Matic sisteminin CLA’ya neler getirdiğinden bahsetmek gerekirse, aracın zaten mükemmele yakın olan yol tutuşu artık tekerleklerin de gücü daha iyi yola aktarmasını sağlamış. Bu sayede CLA, gerçekten mükemmel bir yol tutuşuna sahip olmuş. Aynı zamanda kaygan yollarda da 4Matic sisteminin kusursuz işleyişi virajlara korkusuzca girmenizi sağlamış. Konfor olarak çok bir değişikliği olmayan CLA’nın süspansiyonları sportif bir Mercedes’ten beklendiği gibi serte yakın ayarlanmış. Ancak sertlik yakalanırken konfordan asla ödün verilmemiş. CLA’da konforlu bir Mercedes’te olduğunuzu da bozuk yollarda dahi hissediyorsunuz.

Eğer sportif bir aile otomobili sahibi olmak istiyorsanız, aynı zamanda da 4Matic sistemi sayesinde gücünüzü yere daha iyi aktarmak istiyorsanız CLA200 4Matic tam size göre bir otomobil.

Mercedes Benz CLA fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir