CUPRA EKS, 2022 yılından itibaren FIA onayını alarak FIA ETCR ismiyle düzenlenmeye başlayan serinin 6-8 Mayıs tarihlerinde Fransa’da düzenlenecek ilk ayağından sonra, 20-22 Mayıs tarihlerinde Intercity İstanbulpark’a geliyor.

Dünyanın ilk tamamen elektrikli turing otomobil şampiyonası olan PURE ETCR’de 2021 yılında düzenlenen beş yarıştan üçünden zaferle ayrılarak şampiyonluğa ulaşan CUPRA, unvanını korumak amacıyla EKS ekibiyle yeni bir ortaklığa imza attı. 

Yeni ortaklık CUPRA’nın elektrikli yarışlara ve motor sporları için daha sürdürülebilir, daha yenilikçi ve daha heyecan verici bir çağın başlamasına yönelik kararlılığını bir kere daha vurguluyor.

Geçen yıl CUPRA ile hem üreticiler hem de pilotlar kategorisinde şampiyonluğu kazanan PURE ETCR şampiyonu (eski DTM ve FIA World RX şampiyonu) Mattias Ekström’ün sahibi olduğu EKS, başarısını kanıtlamış ve yarışlara damga vurmuş bir takım olma özelliği taşıyor.

İsveç merkezli EKS rallikros takımı, ralli ve pist yarışları dahil olmak üzere pek çok motor sporu kategorisinde başarılı bir geçmişe sahip. EKS son olarak Dakar Rallisi’nin T3 kategorisinde 1’lik ve 2’lik elde etmişti. 

CUPRA EKS adı altında yürütülecek ortaklık kapsamında dünyanın ilk yüzde 100 elektrikli turing otomobili olan CUPRA e-Racer geliştirilmeye ve yarışlara katılmaya devam edecek.

CUPRA’nın hedefi yine zafer kazanmak

Elektrikli turing otomobil yarışlarında dünya şampiyonluğunu kazanan ilk otomobil üreticisi olarak tarih yazan CUPRA, 2022 yılında da bu unvanını korumayı hedefliyor.  CUPRA ve EKS ekibi arasındaki yeni ortaklıktan mutluluk olduklarını söyleyen CUPRA Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Werner Tietz, “Hedefimiz yarışlarda zafer elde etmek ve arka arkaya ETCR şampiyonluğu kazanmak. Yeni iş birliği sayesinde CUPRA e-Racer’ı daha da geliştirebileceğiz. Ayrıca, ETCR’nin tamamen FIA onaylı bir Dünya Kupası statüsüne kavuşmasıyla birlikte, 2022 serisinin Mayıs ayında Fransa’da yapılacak açılış turuna olabilecek en yüksek motivasyonla hazırlanıyoruz.” dedi.

CUPRA ile olan ortaklığın, elektrikli yarış dünyasına giriş yapan EKS ekibi için heyecan verici bir dönemi işaret ettiğini söyleyen Mattias Ekström de “Her zaman olduğu gibi, FIA ETCR’ye kazanmak için katılıyoruz. CUPRA EKS, #GoHardOrGoHome yarış felsefemizi benimsemiş ve tamamen önümüzdeki sezona odaklanmış durumda. Bu sporun tutkusunu paylaşıyor ve birlikte CUPRA EKS bayrağı altında daha birçok galibiyet ve şampiyonluk kazanmayı dört gözle bekliyoruz.” dedi. 

CUPRA EKS takımı 19 Nisan’da yeni pilot kadrosunu ve FIA ETCR 2022 sezonu için yeni otomobilini tanıtmayı planlıyor. 

20-22 Mayıs’ta Interctiy İstanbul Park’ta

FIA onayını alarak 2022 yılından itibaren FIA ETCR ismiyle düzenlenmeye başlanan organizasyon, 20-22 Mayıs tarihlerinde Intercity İstanbulpark’ta olacak. Serinin ikinci ayağının koşulacağı Türkiye’den sonra ekipler Macaristan’daki mücadeleye gidecekler. Organizasyonun, 2023 yılında İstanbul’da düzenlenecek ayağının ise, Beyoğlu caddelerinde gerçekleştirilmesi hedefleniyor. 

CUPRA e-Racer

Arka aksta dört elektrikli motor ve 65 kWh sıvı soğutmalı pil ile çalışan CUPRA e-Racer, toplam 500 kW (680 PS) maksimum kombine motor gücüne sahip ve maksimum 960 Nm tork üretiyor. Gelişmiş elektrikli yarış otomobili 0’dan 100 km/s hıza sadece 3,2 saniyede çıkıyor ve 270 km/s azami hıza ulaşıyor

2022 FIA ETCR tamamen elektrikli Turing Otomobil Dünya Kupası – Takvim

6-8 Mayıs                          Pau Ville (Fransa)

20-22 Mayıs                      İstanbul Park (Türkiye)

10-12 Haziran                  Hungaroring (Macaristan)

17-19 Haziran                  Jarama (İspanya)

8-10 Temmuz                   Zolder (Belçika)

22-23 Temmuz  Vallelunga (İtalya)

7-9 Ekim                            Inje Speedium (Güney Kore)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir