Otomotiv satış sonrası ve yedek parça sektöründe 50 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Motor AŞİN, son zamanlarda tekrar gündeme gelen fuar organizasyonlarıyla ilgili dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu.

Ülkemizde otomotiv ve ticari araç pazarında, yedek parça ve satış sonrası sektörünün gelişiminde önemli roller üstlenen Motor AŞİN, fuarların önümüzdeki zaman diliminde fiziksel formatıyla tekrar albeni kazanacağını belirten açıklamalarda bulundu. Salgının etkisinin azalmasıyla fiziksel fuar takviminde hatırı sayılır bir artış gözlemlenirken, sanal platformların üzerinden gerçekleştirilen online fuar deneyiminin geçici bir çözüm olduğunu söyleyen Motor AŞİN CEO’su Saim Aşçı, fiziksel iletişimin yeni dönemde bir ihtiyaç haline geldiğini belirtti.

“Yakın coğrafyada yaşanan gelişmeler ülkemiz fuarlarına pozitif yansıyacak”

“Artık küresel ekonomide Dünya coğrafyası hem rekabet şartlarında hem de pazar olarak adeta bir köy veya kasaba gibi küçülmüş durumda. Fuarlar bunu tetikleyen bir unsur. Siz coğrafyanın uç noktasındaki, farklı bir kıtadaki kişiyle fuarlar vasıtasıyla sanki yakınınızdaymış gibi etkileşim kurabiliyorsunuz. Tüm bu köprüler, fuarlarla kurulabilen köprüler.” diyen Aşçı, “Sektörel fuarımız olan Automechanica önümüzdeki günlerde pandemi sonrası ilk kez gerçekleştiriliyor. Bu noktada şahsi fikrim katılımın yoğun olacağı yönünde. Coğrafyamızdaki bazı ticari kilitlerin kapanması, savaşların olması ülkemizi, özellikle de sektör özelinde farklı bir konuma taşımış durumda.

O bölgelerden de çok insanların ziyaretçi olarak fuara geleceğini düşünüyorum. Özetle yaşanan gelişmeler ülkemiz fuarlarına pozitif yansıyacak.” öngörüsünde bulundu.

“Eskisi gibi olmasa da fiziksel fuar formatına geçmek zaruri”

Geçiş dönemi olarak alternatif bir çözüm üretmek adına online platformlar çarkın dönmesini sağladığını, ancak bu sürdürülebilir bir süreç olmadığını dile getiren Aşçı “Pandeminin zayıflayan durumundan kaynaklı artık farklı, alıştığımız birbirinden uzak, temassız fuar dönemlerinden belki eskisi gibi olmasa da fiziksel bir fuar formatına geçmemiz zaruridir. Elbette bu süreç özellikle bazı konularda daha tedbirli olmamız gerektiği konusunda mesajlar verdi. Fiziki olarak organize edilecekse çok dikkatli ve salgına mahal vermeyecek şekilde, çok daha nitelikli olarak fuarların tekrar aktif hale gelmesi önemli. Gereksiz kayıt kuyrukları ve buna benzer kalabalıklığı arttıracak ortamların olmaması için organizasyonu yapan firmanın dijital çözümler üretmesi gerekmektedir.”değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir