Pirelli’nin SUV’lara yönelik Scorpion serisi şimdi daha güvenli, daha konforlu ve daha yüksek performanslı. Bir süre önce yaz, kış ve dört mevsim versiyonlarının yenilenmesiyle tamamen güncellenen seri, Avrupa lastik etiketi için gereken tüm performans parametrelerinde sonuçlarını iyileştirdi. İlk kez 1986’da arazi araçları için sunulan orijinal Scorpion’un üç mirasçısı olan Scorpion yaz lastiği, Scorpion Winter 2 ve Scorpion All Season SF2, ıslak zeminde mükemmel performans değerlendirmelerini paylaşıyor. Scorpion lastikler modern SUV’ların giderek daha sofistike hale gelen ihtiyaçlarına uyum sağlamak için gelişimlerini geçmişten günümüze sürdürüyor. Yeni seri için şimdiden yaklaşık 90 homologasyon alınmış olması da bu evrimi kanıtlıyor.

ÜÇ FARKLI SCORPION: AYNI GÜVENLİK VE VERİMLİLİK

Ailenin üç üyesinin de ıslak zeminde mükemmel yol tutuşu puanı alması özellikle dikkat çekiyor: Tüm ölçüler şimdi Avrupa lastik etiketindeki en yüksek puanlar olan A veya B sınıfında yer alıyor. Bu lastiklerin %80’den fazlası da A sınıfında bulunuyor. Scorpion serisinin %60’ından fazlası, çevrenin korunması açısından temel bir verimlilik ölçütü olan ve elektrikli araçların menziline önemli katkı sağlayan dönme direnci için A veya B sınıfında değerlendiriliyor. Mevcut seri, Pirelli’nin tüm lastiklerinin %70’inin dönme direnci açısından A ve B sınıfında yer alması olarak belirlediği 2025 hedefine çok yaklaşmış bulunuyor. Gürültü kategorisinde de yüksek sonuçlar alan üç lastiğin tüm versiyonları A veya B sınıfında yer alıyor. 

SERİ GENELİNDE İLERİ TEKNOLOJİLER

Scorpion bir süre önce yenilenirken genişleyen ve önümüzdeki birkaç yılda istikrarlı bir şekilde büyüyeceği öngörülen SUV segmentine yanıt verilmesi amaçlandı. Boş ağırlığı ve ağırlık merkezi yüksek olan bu araçlar, en yeni güncel ve gelecek mobilite standartlarına uygun özel lastikler gerektiren özel sürüş dinamikleri sunuyor. Scorpion ailesi daha yüksek konfor, güvenlik ve performans hedeflerine ulaşırken bazı ölçüler de elektrikli SUV’larda kullanım için optimize edildi. Serinin yaklaşık %30’u elektrikli ve şarj edilebilir hibrit araçlar için özel olarak geliştirilen Elect teknolojisine sahip. Scorpion tüm bu özellikleri ve teknolojileriyle ‘çevreci’ otomobiller için en fazla homologasyona sahip Pirelli serisi konumunda bulunuyor. 

Seal Inside, Run Flat ve PNCS gibi teknolojilerle birlikte sunulabilen Elect, Pirelli’nin serideki en modern lastiklerini tanımlayan özelliklerden biridir. Yeni Scorpion yaz, kış ve dört mevsim lastiklerin üçte birinden fazlası bu teknolojileri içeriyor. İsteğe bağlı PNCS ile konforlu ve sessiz yolculuk imkanı sunulurken Pirelli’nin Seal Inside ve Run Flat sistemleri sayesinde lastik delinse bile hiç kimsenin yolda kalmayacağını bilmenin iç huzuru da bir avantaj yaratıyor. Bu inovasyonlardan da yararlanan Pirelli, özellikle 19 inç ve üstü ölçülere odaklı olarak Avrupa SUV segmentinin lider lastik üreticisi konumunda bulunuyor.

GÜVENLİK, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE DOĞRULANMIŞ PERFORMANS

Scorpion ailesinin en yeni üç ürünü, Pirelli’nin “Çevre için Güvenli Tasarım” diye nitelediği bir süreçle yaratıldı. Bu benzersiz yaklaşımda mükemmel sürdürülebilirlik ve güvenlik performansına ulaşmak için motor sporlarından sanal modellerin yanı sıra yenilikçi materyallerden ve araçlardan yararlanılıyor. Pirelli’nin lastikleri, “Çevre için Güvenli Tasarım” ile kuru ve ıslak zeminde güvenilir frenlemeyi ve yol tutuşunu garanti ederken hem güvenlik sağlıyor hem de iyileştirilmiş yakıt tüketimi, daha düşük gürültü düzeyi ve daha uzun lastik ömrü sayesinde çevresel etkiyi sınırlı tutan performans sunuyor. Lastik serisi, bu etkileyici sonuçları elde etmek için hamurların bileşimini optimize etmeye, üç farklı sırt desenini geliştirmeye ve yeni materyallerle yapıyı güçlendirmeye odaklı Ar-Ge çalışmalarıyla büyük oranda yeniden tasarlandı.

Seri genelindeki bu güncelleme, Pirelli’nin Scorpion için sadece çok farklı sürüş koşullarında pazarın en iyileri arasında yer alan lastiklere verilen, prestijli TÜV SÜD Performans İşaretini almasını sağladı[1]. Scorpion serisinin tamamı, tedarik zincirini güvence altında tutmak amacıyla AB bölgesindeki fabrikalarda üretiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir