2022 FIA World Rally Championship / Round 11 / Rally New Zealand 2022 / 29th September - 2nd October 2022// Worldwide Copyright: Toyota Gazoo Racing WRT

TOYOTA GAZOO Racing Dünya Ralli Takımı, Yeni Zelanda Rallisi galibiyetinin ardından Pilotlar Şampiyonluğu’nu kazandı. Şampiyon ise Toyota’nın 22 yaşındaki genç sürücüsü Kalle Rovanperä ve co-pilotu Jonne Halttunen oldu.

Bu zaferle birlikte Kalle Rovanperä, FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın en genç şampiyonu unvanını elde etti. Sadece üçüncü sezonunda şampiyonluğa ulaşan Rovanperä, bu başarısıyla 1995’te şampiyon olan Colin McRae’den beş yaş daha erken bu unvana ulaşmış oldu.

WRC’nın yeni hybrid Rally1 döneminin referans noktası olarak gösterilen Rovanperä, bu galibiyete GR YARIS Rally1 HYBRID ralli aracıyla ulaştı. Yeni Zelanda’da sezonun altıncı zaferine ulaşan Rovanperä, sezonun ikinci yarışı İsveç’te elde ettiği zaferden bu yana Pilotlar Şampiyonası’na liderlik ediyordu. Yüksek performans gösterdiği 2022 sezonunda, bitime iki ralli kala şampiyonluğu elde etmeyi başardı.

2022 FIA World Rally Championship / Round 11 / Rally New Zealand 2022 / 29th September – 2nd October 2022// Worldwide Copyright: Toyota Gazoo Racing WRT

Toyota adına sekizinci Pilotlar Şampiyonluğu’nu getiren Rovanperä, 20 yıldan bu yana şampiyonluk kazanan ilk Finli pilot oldu. Aynı zamanda bunu Finlandiya’da üretilen bir araçla gerçekleştiren de ilk sürücü olarak öne çıktı.

GR YARIS Rally1 HYBRID ile zorlu şartlarda sıra dışı hızlar elde ederek şampiyonluğa ulaşan Rovanperä, Yeni Zelanda’da da yağmura karşın bitiş çizgisine ilk ulaşan isim oldu. İkinci sırayı da TOYOTA GAZOO Racing’den bir önceki şampiyon Sebastien Ogier elde etti ve böylece GR YARIS Rally1 HYBRID’ler ilk iki sırada yer aldılar.

Bu sonuçların ardından TOYOTA GAZOO Racing, Markalar Şampiyonası’nda da puan farkını 81’e çıkardı.

Kariyerinin ilk WRC şampiyonluğunu kazanan Kalle Rovanperä, bazı zorluklara rağmen harika bir sezon geçirdiklerini ifade ederek, “Takıma böylesine hızlı ve sağlam bir araç verdikleri için teşekkür etmek istiyorum. Yaş konusunda çok fazla şey düşünmek istemiyorum ama yine de bu başarıyı elde etmek çok özel bir his” dedi.

WRC 2022 takviminde son iki yarışa girilirken, bir sonraki yarış 20-23 Ekim tarihleri arasında İspanya’da gerçekleştirilecek. Ralli merkezi Barselona’nın güneyinde Salou’da konumlanan İspanya Rallisi, yarış pistlerine benzer hızlı ve akıcı asfalt yollarıyla öne çıkıyor.

Toyota ile WRC Pilotlar Şampiyonluğu kazananlar:

1990: Carlos Sainz (Toyota Celica GT-Four ST165)

1992: Carlos Sainz (Toyota Celica Turbo 4WD ST185)

1993: Juha Kankkunen (Toyota Celica Turbo 4WD ST185)

1994: Didier Auriol (Toyota Celica Turbo 4WD ST185)

2019: Ott Tänak (Toyota Yaris WRC)

2020: Sébastien Ogier (Toyota Yaris WRC)

2021: Sébastien Ogier (Toyota Yaris WRC)

2022: Kalle Rovanperä (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir