Yeni çıkan otomobillerin güvenlik testlerinin yapıldığı EuroNcap’te yeni otomobillerin testleri ortaya çıktı. Sınıfında en güvenli olma iddiası taşıyan otomobillerden Isuzu D-Max ise 5 yıldızı kaparak 5 yıldız alan Pick-Up’lar arasında yer almayı başardı.

2020’nin son çarpışma testleri yine “araç uyumluluğunun iyileştirilmesine” odaklandı. Ön testte, bir arabanın daha küçük bir araca çarptığında ne kadar “agresif” olduğunu değerlendirmek için yeni bir Mobil Aşamalı Deforme Edilebilir Bariyer (MPDB) tanıtıldı.

Volkswagen Grubu’nun MQB platformunda yer alan her iki araç olan A3 ve Seat Leon, Volkswagen Golf kardeşlerinin 2019’un sonunda aldığı puana karşılık geldi. Güvenlik denetleme ajansı, ikilinin “hiçbir şekilde ünlü kuzenlerinden daha aşağı” olmadıklarını, “daha uyumlu ön uç tasarımı” sayesinde simülasyonlarında en iyi performansı gösteren Leon olduğunu söyledi.

Audi’nin öne çıkan özellikleri arasında % 89 yetişkin ve % 81 çocuk için güvenlik derecelendirmeleri bulunurken, Seat sırasıyla% 92 ve% 88 puan aldı. Yeni Defender, otomatik acil durum frenlemesi ve şeritten ayrılma uyarısı dahil olmak üzere bir dizi gelişmiş sürücü destek sistemi sunarak bloklu atasının güvenlik özelliklerini önemli ölçüde iyileştiriyor. Ancak, revize edilen ön testteki performansı ile tanındı.

Yeni Sorento ayrıca, üretici için bir ilk olan merkezi hava yastığı ve özellikle çekici özellikler olarak vurgulanan e-Çağrı acil durum yanıt sistemi ile beş yıldızlı bir karar kazandı. “Etkileyici bir şekilde donatılmış” Isuzu D-Max pikap kamyonu, bu yılın başlarında Avustralya’da alınan başarılı bir kararın ardından, Avrupa’da ilk kez çarpışma testlerine girdi. Güvenlik sistemleri ve hava yastıkları övgüyle karşılandı, ancak ağırlığı ve ön tarafı, Defender gibi “çarpışmadaki diğer araçlara karşı agresif” kabul edildi. Genel olarak, beş yıldızlı bir derecelendirme için yeterince güvenli kabul edildi.

Sıralamada aşağıya inen Honda E, ağabeyi Jazz’da bulunan bazı gelişmiş güvenlik özelliklerinden yoksun olduğu ve yan bariyer testinde yetersiz performans gösterdiği için beşinci yıldızı kaçırdı. Bu arada Hyundai i10 süpermini düşük performans gösterdi. NCAP, sürücünün pelvisinin tam genişlikte önden çarpışma testinde “kucak kemerinin altına kaydığını” ve arabanın bazı rakiplerinden “daha sınırlı” AEB işlevselliğine sahip olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir