Kış ayları kazaların daha fazla arttığı bir dönem olarak kabul ediliyor. Yağmur, kar, buzlanma ve sis gibi doğa olayları kış mevsimde daha çok görülürken, bu etkenlere bağlı olarak gerçekleşen trafik kazaları ise can ve mal kayıplarına neden olabiliyor.

Kaza risklerine karşı alınacak birkaç basit önlem ise kışın zorlayıcı koşullarını minimum düzeye indiriyor.

Kış aylarında yaşanan soğuk hava şartları motorun düzgün bir şekilde çalışmasını zorlaştırırken, kar ve buz da araçların çekişini sınırlayabiliyor. Çok sayıda parçası sıcak çalışmak üzere tasarlanan araçlara gerekli bakım yapılmazsa, kış aylarında ciddi sorunlar yaşanabiliyor. 

Bu kapsamda; sürücülerin dikkatli ve deneyimli olması kadar otomobilin de kış şartlarına hazır olması gerekiyor. Zorlu kış şartlarından önce araçların bakımlarının muhakkak yaptırılması gerekiyor. Kış lastikleri kış şartlarında çok daha iyi performans sergilediğinden kış lastiği kullanmak, sürücüleri güvenli sürüşe bir adım daha yaklaştırıyor. Buna karşın özellikle yoğun kar yağışı olan günlerde kış lastikleri yetersiz kalabiliyor. Bu gibi durumlarda ise zincir takılan lastikler yola daha iyi tutunarak yolda kalınmasına imkan tanıyor.

Dikkatli ve yavaş kullanmak önemli

Yağışlı ya da buzlanmaya neden olacak kadar soğuk havalarda araçları mümkün olduğunca yavaş kullanmak gerekiyor. Dikkatli şekilde araç kullanmak kazaların önüne geçilmesinde en önemli maddelerin başında geliyor.

Riske girmeyin

Özellikle uzun yola çıkılacağı zamanlarda hava şartlarını iyi planlamak gerekiyor. Yola çıkmadan önce geçilecek güzergahlar üzerindeki hava durumunun kontrol edilmesi büyük önem taşıyor.

Güvenli sürüş için uyarılar dikkate alınmalı

  • Motor soğutma suyuna antifriz konulmalı
  • Dizel motorlarda kızdırma bujileri kontrol edilmeli
  • Hava filtresini kışlık konuma alınmalı
  • Lastiklerin hava basınçları ayarlanmalı
  • Kalorifer tesisatı gözden geçirilmeli
  • Kış aylarında araçlardaki elektrik sarfiyatı artacağı için akü yoğunluğunun ayarı yapılmalı
  • Yakıt filtresi ve karbüratörün kontrolü sağlanmalı
  • Far ışıkları kontrol edilmeli

Osram güvenli yolculukların kapısını aralıyor

Zorlu kış şartlarına karşı OSRAM, inovatif ve akıllı yaklaşımlarla sürücülerin her zaman yanında oluyor. Arabadaki kirli havayı temizleyen, biten akülere ve inen lastiklere çözüm olan yeni teknolojiler ile konforlu ve güvenli yolculukların kapısını aralayan OSRAM, TYREinflate 450 kompresör ile tam inik bir lastiğin 3,5 dakikadan daha kısa sürede kolaylıkla şişirilmesini sağlıyor. BATTERYcare ailesi ile de akünün bitme ve şarj problemine çözüm üretiyor. Sunduğu birçok çeşit far lambasıyla da görüş alanınızı en iyi seviyeye getirip yolda hem görmenizi hem de görülmenizi sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir