The Delphi Technologies BlueTech diagnostic tool

BorgWarner çatısı altında, otomotiv üreticileri için geleceğe yönelik çözümler geliştiren Delphi Technologies, DS yazılımında bir dizi yeni arıza teşhis iyileştirmeleri yaptı. Delphi Technologies, son üç yılda pazarda yaşanan değişikliklerin hızına ve modern araçlarla ilgili gerekliliklere uyum sağlamak için arıza teşhis araçlarının sunduğu işlevlerde önemli bir gelişim sağladı. Bu iyileştirmelerle birlikte ADAS çözümü; radarlı 198 modeli, kameralı 333 modeli kapsıyor ve BlueTech VCI ile aynı arıza teşhis yazılımı üzerinden bağlantı kuruyor. Yazılım platformu paylaşıldığından teknisyen için aşinalık sağlıyor ve lisansların kullanılabilirliğini artırıyor.

Temiz ve verimli araç teknolojilerinde dünya lideri BorgWarner’in çatısı altında bulunan Delphi Technologies, arıza teşhis yazılımı ile donanımını, bağımsız servislerin verimliliğini ve sundukları hizmetleri tek bir düğme dokunuşuyla artıran özel bir arıza teşhis çözümü sunuyor. 2021 yılında kullanıma sunulan yeni BlueTech VCI ve ADAS ekipmanları; esneklik sunan uzman arıza teşhis protokolleri ve kullanımı kolay sıfırlama görevleriyle ön plana çıkıyor. BlueTech VCI, Delphi Technologies’in bugüne kadar OBD arıza teşhis cihazlarında en önemli değişiklikleri yaptığı, en yenilikçi  lansmanlarından biri olurken, yeni BlueTech Araç Kontrol Ara yüzünün (VCI) işleme gücünde, CAN FD kanallarında, Passthru desteğinde ve entegre DoIP fonksiyonlarında donanım iyileştirmeleri yapıldı.

ADAS arıza teşhis çözümü, giderek artan sayıdaki araç sistemlerinde yer alan ADAS bağlantılı fonksiyonları olan sistemlerin tam kapsamlı onarımını veya değişimini sağladığından bağımsız servisler için son derece önemli hale gelecek. Delphi Technologies ADAS çözümü; radarlı 198 modeli, kameralı 333 modeli kapsıyor ve BlueTech VCI ile aynı arıza teşhis yazılımı üzerinden bağlantı kuruyor. Yazılım platformu paylaşıldığından teknisyen için aşinalık sağlıyor ve lisansların kullanılabilirliğini artırıyor.

Geniş Araç Parkı Kapsamı ve Pazarda İlk Olma Stratejisi

Yazılımın kullanılabildiği araç parkı kapsamı; ilgili markalar, modeller ve bu sistem seçimi için geçerli olan görevlerle bağlantılı olarak 2022 yılında da genişlemeye devam etti. Teknisyenler, Delphi Technologies arıza teşhisini kullanarak en popüler araç modelleri üzerinde standart servis işlemlerinden Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU) güncellemelerine, parça değişimlerine ve kameraların yeniden kalibre edilmesine kadar çeşitli servis işlemlerini yapabiliyor.

Uygulama, giderek artan sayıdaki elektrikli araçlarla (EV) birlikte piyasadaki yeni araçlarda da çok fazla kullanılıyor. 2022 yazılımının ilk versiyonu; 191 elektrikli (EV) ve hafif ticari araç (LCV) modeli ile 24 ağır hizmet aracını (HD) ve çok sayıda benzersiz sistem seçimini kapsıyor. Giderek artan sayıda elektrikli aracın bakım zamanları yaklaşırken servisler; BlueTech VCI, ADAS ve DS yazılımlarının en son modellere uyumlu hale getirildiği ve bunlara uygun şekilde geliştirildiğinden emin şekilde işlemlerini gerçekleştiriyor.

Bu geliştirme ve yenilikler, BlueTech lisansı kapsamındaki Kılavuzlu Arıza Teşhis özelliği olan DTC-Assist fonksiyonuyla destekleniyor. DTC-Assist, Delphi Technologies arıza teşhis cihazı kullanıcılarına araç sorunlarının ana nedenini ve olası çözümlerini hızlıca bulma konusunda yardımcı oluyor. Ana nedeni bulma süresini kısaltıyor ve değiştirilenlerin doğru parça olma olasılığını artırırken bağımsız servislerin kazancını da artırıyor.

Dahili Hassas Güvenlik Ağ Geçidi Erişimi

Artık araçların önemli miktarda veri sağlaması nedeniyle çok sayıda araç üreticisi, Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU) gibi hassas güvenlik sistemlerinin güvenli kalmasını sağlayacak mekanizmalar kullanmaya başladı. Güvenlik Ağ Geçidi (SGW) erişimi, belirli arıza teşhis fonksiyonlarını kullanamayan servisler için en önemli öncelik olmaya başladı. DS yazılımı ve BlueTech VCI, popüler olan Fiat Chrysler Automobiles, Mercedes, Smart ve Volkswagen Audi Group dijital platformuna entegre olan Güvenlik Ağ Geçidine doğrudan erişim sağlıyor. Buna ek olarak BlueTech VCI, Passthru J2534 özelliği sayesinde Renault Grubu araçların Güvenlik Ağ Geçidine erişim sağlayabiliyor.

EMEA Pazarlama Direktörü James Tibbert, bir servisin arıza teşhis yatırımı yaparken dikkat etmesi gereken en önemli temel özelliklerinden birinin Güvenlik Ağ Geçidi entegrasyonları olduğuna dikkat çekerken, “Aracın elektronik kontrol ünitesindeki (ECU) ‘yazma’ işlevlerine güvenli erişim, kısa bir süre sonra standart haline gelecek ve BorgWarner da araçlarını müşterilerine her zaman tamamen profesyonel bir arıza teşhis kapasitesi sunacak şekilde hazırlıyor. BlueTech lisansıyla birlikte gelen entegre güvenlik ağ geçidi özelliği, arıza teşhisinin en son araç modellerinde hızlı ve rahat kullanılmasını sağlayarak teknisyenlere zaman kazandırıyor ve servislerin verimliliğini artırıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Arıza Teşhisi, Satış Sonrası Trendlerinde Önemli bir Aşama

Satış sonrası pazarı; sürdürülebilirlik ve mobilite ile ilgili talepleri hızlı şekilde karşılamaya çalışırken arıza teşhisi, servislerin bu önemli trendlere hızlı şekilde yanıt vermesini mümkün hale getiriyor. Doğru arıza teşhis çözümü, atık sahalarına gidecek olan parçaların azaltılması ve dolaşımda olan araçların emisyonlarının doğru şekilde yönetilmesi dahil sürdürülebilir satış sonrası uygulamalarını iyileştirme potansiyeline sahip. Arıza teşhisi yapılan araçtan alınan veriler, araç kalitesini ve performansını artırmaya yardımcı olarak kullanım süresinin optimum seviyede ve uzun olmasını sağlıyor. Delphi Technologies arıza teşhis ürünleri, bugünün ve yarının araçlarını kullanım süreleri boyunca daha temiz, daha iyi ve daha uzun yol yapar hale getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir